- Prednosti i mane sintetičkog konopa u odnosu na čeličnu sajlu
Čelična sajla
Je standardan i najčešći izbor za većinu vitala i namena. Napravljena je od ugljeničnih čeličnih niti, upredenih u snopove, koji su potom opet upredeni u sajlu.
Njene prednosti su da je otpornija na abraziju od sintetičkog konopa i značajno je jeftinija.
Mane su joj da pojedninačne niti pucaju i tako postaje hrapava – bodljikava, te pri rukovanju ako se ne nose rukavice, nastaju ubodi i posekotine
Sintetički konop je relativno nov dodatak u proizvodnji vitala i odlikuje ga niz prednosti. Značajno je lakši od odgovarajuće čelilne sajle (1/10 težine) zatim je neuporedivo jači (i do 7 puta), pluta na vodi te je pogodan pri savlađivanju vodenih površina. Po pitanju bezbednosti karakteriše ga osobina da ne stvara splintere, zatim i ako pukne lako se popravlja vezivanjem,izuzetno je fleksibilan te stvara manji otpor motoru vitla.
Mana mu je cena koja je znatno viša od čelika, kao i to da je podložan krzanju te treba izbegavati dugotrajno tarenje konopa o hrapave i oštre površine.
ipak, ko je u mogučnosti da nabavi sintetički konop umesto sajle, imaće veoma prijatno i pozitivno iskustvo.
- Izbor jačine vitla
Pri izboru vitla treba u obzir uzeti u obzir da masa vozila nije jedini pokazatelj koliko će vitlo biti opterećeno. Npr. u slučajevima:
- Vozilo u blatu
- Vozilo natovareno putnicima i teretom
- Izduvane gume
- Vozilo u jarku ili kanalu
- Nagib terena
- Blokirani točkovi vozila
- Havarisano vozilo
Dolazi do dodatnog otpora, te je i opterećenje vitla povećava, nekada i do 2 puta od deklarisane mase vozila.
Još treba uzeti u obzir da vitlo ima deklarisanu snagu na prvom napotaju sajle na bubnju, a na višim namotajima poluga je veća te je vučna sila manja. Uzimajući još u obzir slučaj kada se vuče pod uglom, tj. sajla nije uvek idelano upravna na bubanj i na vozilo, opet e deo sile gubi u povlačenju pod uglom.
Zato pri izboru vitla, treba masu vozila pomnožiti sa 2,5 ili 3 puta.
- Primeri
- za Ladu Nivu mase 1450kg dobijamo da je potrebno vitlo između 3600kg i 4350kg, a što zadovoljava vitlo DWM 8000, mada i DWH 9000 i DWM 10000 neće smetati. U ovu grupu ispod 1500kg spadaju ti mali terenci kao Suzuki Samuraj, Vitara, itd..
- Već malo veća kategorija kao Jeep cheeroke XJ, Wrangle,(uzeti u obzir da deklarisana masa je uglavnom bez blokada i bez terenske opreme i guma) itd.. koji imaju masu od 1500kg pa do 1800kg, već dobijamo da su optimalni DWH 9000 i jači.
- Za sva vozil od 2000kg i teža, preporučuju se vitla klase 12000lb i više: DWM 12000HD, DWH 12000HD i jača DWM 13000HD, DWH 15000HD
- I poslednji, ali ne najmanje bitan savet pri izvačenju ili navlačenju na šlep
Posebnu pažnju obratiti, kada nešto (drvo, panj, žica, metalna šipka,..) iz zemlje-puta kače neki deo vozila.
Tada može doći do prekomernog povećanja sile, a sa tim i do pucanja delova vozila, sajle, oštećenja vitla i povreda ljudi.